Serdecznie zapraszamy do ciekawego świata pożyczek!

Złoto – inwestycja dla każdego!

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestycja w złoto nie była opłacalna. Specjaliści znacznie częściej doradzali kupno akcji lub obligacji. A jak jest teraz? W ciągu ostatniej dekady złoto, podobnie jak nieruchomości znacznie zyskało na wartości. Obecnie cena jednej uncji złota przekracza 4500 złotych, więc aby uzyskać znaczący zarobek musimy posiadać znaczącą sumę.

Możemy inwestować bezpośrednio lub pośrednio. Chcąc ulokować w ten sposób fundusze możemy wybierać pomiędzy różnorodnymi formami. Możemy zakupić: sztabki, monety i medale okolicznościowe, biżuterię (należące do metod bezpośrednich), certyfikaty złota, a także nowe twory bankowe (stanowiące grupę inwestycji pośrednich).

Pierwsza z form stanowi najczystsze złoto, w postaci prostopadłościanu o masie 1 uncji jubilerskiej trojańskiej. Sztabki okolicznościowe (w oryginalnym opakowaniu) nie są trudne do nabycia, jednak ich cena wacha się od 500 do 9000 złotych. Stanowią w ten sposób nie tylko świetny i oryginalny prezent, ale również poważną inwestycję na rzecz bliskiej nam osoby.

Natomiast decydując się na inwestycję w monety oraz medale okolicznościowe uzyskujemy podwójne zabezpieczenie. Cena tego typu nabytków jest uzależniona nie tylko od aktualnej ceny kruszca, z którego są wykonane, ale również od okazji, z jakiej powstały (niezwykle istotna jest w tym przypadku wielkość emisji). Ostatnio niezwykłym zainteresowaniem w kręgach numizmatycznych cieszą się monety z Janem Pawłem II oraz z serii „Orła Bielika” , a także sztabki „Poczet królów polskich”. Ich nabycie jest dziecinnie proste, gdyż możemy skorzystać w tym przypadku z dobrze nam znanych aukcji, sklepów internetowych a także banków i dealerów złota. Podobnie jest z biżuterią. Kupując oryginalny łańcuszek lub bransoletę zyskujemy nie tylko na kruszcu z którego są wykonane, ale również na unikalności danego wyrobu (zwłaszcza jeśli posiada on dodatkowo szlachetne kamienie). Ponadto zyskujemy nie tylko produkt inwestycyjny, ale również użytkowy, który może być przekazywany jako podarek następnym pokoleniom.

Ciekawą innowacją na rynku inwestycji w złoto jest lokata „Na Wagę Złota”. Jest to Strukturyzowany Certyfikat Depozytowy oparty o cenę złota. Przeznaczony jest dla inwestorów długoterminowych (okres lokaty wynosi 2 lata). Zysk z inwestycji ma być uzależniony od ceny złota w ostatnich dniach inwestycji (przypuszczalnie może przekroczyć 20%).

Jeśli posiadamy znaczną ilość pieniędzy możemy zainwestować w duże sztabki 400 uncjowe. Sztaby takie posiadają numer seryjny oraz indywidualną charakterystykę. Dlatego też autentyczności sztaby nie można podważyć. Jednak tytułowe „400 uncji” nie jest zgodne z prawdą, gdyż dana sztaba może być cięższa, a zawierać nieco mniej czystego złota. Inwestycje takie są prowadzone zazwyczaj przez duże firmy ze znacznym kapitałem. W tym wypadku przekazanie własności danej sztaby ogranicza się do zmiany nazwiska w tabeli własności (sztaba pozostaje w sejfie banku ze względów bezpieczeństwa).

Można także kupować i sprzedawać złoto na aukcjach. Jedną z nich jest serwis BullionVault, umożliwiający obrót złotem znajdującym się w jednym z trzech skarbców zlokalizowanych w Nowym Yorku, Londynie czy Zurychu. W serwisie nabywamy część fizycznej sztaby co potwierdza certyfikat, który otrzymujemy po transakcji kupna. Nie jest to rozwiązanie dla każdego, gdyż ponosimy koszt składowania złota w skarbcu, lecz nie jest on wysoki (zależny od ilości posiadanego złota i kwot transakcji).