Serdecznie zapraszamy do ciekawego świata pożyczek!

Mity o inwestowaniu

Istnieje wiele mitów o inwestowaniu, nie tylko tym na giełdzie. Na przykład uważa się, że cena złota będzie zawsze rosła. To prawda, w ostatnim czasie jest ona rosnąca.

Lecz cena złota wyrażona w złotówkach rośnie, ponieważ spada wartość waluty. Nie jest to spowodowane więc samą siła złota, a raczej słabością waluty.

Pierwszym mitem o giełdzie, powtarzanym szczególnie przez tych, którzy niewiele o niej słyszeli, jest to, że można tam szybko się dorobić, albo też podwoić kapitał w krótkim czasie. Oczywiście, niektórym się to udało. Jednak należy wziąć pod uwagę ilość osób, które straciły czasem niezłe sumy. Stracili, bo przeliczyli siebie i swoje możliwości. Jednak zazwyczaj wolą oni nazywać to niedopisaniem szczęścia, niż obwiniać siebie.

Kolejnym mitem jest to, że kursy akcji nie mogą spadać, kiedy koniunktura gospodarcza jest bardzo dobra, oraz dobre są wyniki finansowe poszczególnych spółek. Czasami kursy akcji spadają również, gdy koniunktura jest dobra, ponieważ mogły one być wcześniej przewartościowane. Wpływ na to mogły mieć też negatywne wyniki innych rynków finansowych.

Niektórzy twierdzą, że giełda odzwierciedla stan gospodarki. Zgodnie z teorią efektywności rynków kapitałowych, giełda powinna odzwierciedlać wszystkie obecnie dostępne wiadomości, co więcej powinna odzwierciedlać też przyszłe oczekiwania. Niestety, jak widać na przykładach z przeszłości, bańki spekulacyjne, czy załamania kredytowe nie potwierdzają wcale tej tezy. Można powiedzieć, że giełda zamiast stanu gospodarki, odzwierciedla raczej złudzenia inwestorów na temat jej przyszłości.

Nie jest prawda również to, że im mocniej kurs akcji spadnie, tym mocniej później ma szansę wzrosnąć. Oczywiście, nigdy kurs nie będzie spadał w nieskończoność. Kiedyś w końcu wzrośnie. Lecz błędna jest wiara w to, że wzrośnie od razu równie dynamicznie. Może on wzrosnąć, ale nie teraz, lecz dopiero po kolejnym spadku. Wtedy nawet jego gwałtowny wzrost, nie doprowadzi ceny do oczekiwanego poziomu.