Serdecznie zapraszamy do ciekawego świata pożyczek!

Inwestowanie w dzieła sztuki

Inwestycje w dzieła sztuki, czyli tak zwany art banking lub art investing, jest dziedziną dopiero rozwijającą się na polskim rynku finansowym.

Art banking, to ściślej mówiąc polaczenie biznesu ze sztuką. Instytucje finansowe oferujące swoim klientom tego typu usługi wliczają do nich doradztwo podczas wyboru, badanie autentyczności dzieła, a nawet przybywanie za inwestora na aukcje i negocjowanie ceny.

Zarabianie na sztuce to nie tylko obrazy i rzeźby, to także meble, zastawa stołowa, biżuteria, porcelana.

Jest to niewątpliwie inwestycja długoterminowa, wymagająca cierpliwości i zamrożenia środków na pewien czas. Jednak w zamian, możemy przez kilka lat pocieszyć się widokiem dzieła sztuki (lub czegoś, co za dzieło sztuki jest uważane), we własnym domu. Nie zawsze jednak zakupione dzieło przechodzi do rąk właściciela w dosłownym znaczeniu. Często pozostaje w galerii, co jest też pewną formą jego promocji. Korzysta na tym i właściciel i galeria, która pobiera prowizję od przechowywania dzieła.

Największą popularnością cieszą się obrazy i rzeźby artystów nie żyjących. Ważne jest też, aby starać się o najlepsze dzieło danego artysty, nawet kosztem kilku prac, ale podrzędnych twórców.

Inwestycje w dzieła sztuki najlepiej mają się tam, gdzie jest duży odsetek klasy średniej i wyższej. Ceny dzieł sztuki nie zależą, jak w przypadku innych instrumentów, od koniunktury rynków kapitałowych, a raczej od mody, upodobań, rozpoznawalności danego autora na arenie międzynarodowej.

Należy ponadto zauważyć, ze sprzedaż dziel sztuki wiąże się z dużymi kosztami prowizji dla domu aukcyjnego czy tez galerii.

Kupując obraz czy przedmiot powinniśmy sprawdzić jego wiarygodność, do tego możemy posłużyć się porada specjalistów z dziedziny sztuki. Warto też sprawdzić wiarygodność domu aukcyjnego ,aby nie paść ofiara fałszerstwa.