Serdecznie zapraszamy do ciekawego świata pożyczek!

Historia kredytowa: Dlaczego jest taka ważna?

Jeśli chcesz być wiarygodny dla instytucji finansowej udzielającej pożyczki lub kredytu musisz zadbać o pozytywną historię kredytową. Ma ona ogromne znaczenie, bo to jak spłacałeś poprzednie zobowiązania ma wpływ na to czy dostaniesz kolejne.
Historia kredytowa odzwierciedla każde, nawet najmniejsze zobowiązanie jakie kiedykolwiek zaciągnąłeś. Jeśli spłacałeś je zgodnie z umową twoja historia kredytowa będzie atutem przy próbie pozyskania kolejnego kredytu.
Na historię kredytową składają się informacje na temat twoich pożyczek, korzystania z kart kredytowych czy debetowych, limitu debetowego w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz kredytów (w tym także takich, gdy występowałeś jako poręczyciel) przekazywane do Biura Informacji Kredytowej (BIK) przez banki i SKOK-i.
Instytucje finansowe, z których korzystałeś przesyłają do BIK zarówno informacje pozytywne – o terminowych spłatach oraz te negatywne – o opóźnieniach i zaległościach. Pozytywna historia kredytowa jest wtedy, gdy wszystkie zobowiązania spłacane były w terminie.
Pozytywna historia kredytowa sprawia, że dla banku czy SKOK-u stajesz się wiarygodnym parterem. To sprawia, że szybciej otrzymasz kredyt lub wynegocjujesz lepsze warunki np. obniżając opłaty czy prowizje. Działa to także w drugą stronę – gdy nie spłacasz kredytów w terminie stajesz się mnie wiarygodny, a to wpływa na większe koszty zobowiązania lub nawet na uniemożliwienie otrzymania kredytu.
Istnieje jeszcze jedna droga – możesz być dla instytucji finansowych anonimowy. Dzieje się tak wtedy, gdy nie masz żadnej historii kredytowej. To także nie najlepsze rozwiązanie. Dlatego przed staraniem się o poważny kredyt warto rozważyć kilka mniejszych zobowiązań dla zbudowania pozytywnej historii kredytowej. Takie kroki praktykowane są m.in. w Stanach Zjednoczonych.
Jak długo informacje o kredytach są w BIK?
Gdy już zbudujesz pozytywną historię kredytowej zadbaj o to, by stała się Twoim atutem. Wystarczy pozwolić instytucjom finansowym na wgląd do niej, nawet po spłaceniu kredytów. By tego dokonać należy wyrazić zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania. Możesz także np. w chwili podpisania umowy kredytowej wyrazić zgodę na przetrzymywanie przez BIK twojej historii kredytowej przez czas, który będzie dla Ciebie optymalny (max. 5 lat). Zgodę można w dowolnym momencie wycofać.
Gdy nie spłacasz zobowiązań terminowo – opóźnienie przekroczyło 60 dni, a ty zostałeś 30 dni temu poinformowany przez bank o opóźnieniu wtedy BIK może przechowywać twoje dane przez 5 lat od spłaty kredytu bez twojej zgody.
Nowelizacja ustawy Prawo bankowe (z kwietnia 2007 roku) dostosowując polskie prawo do dyrektyw europejskich pozwala przechowywać przez BIK dane przez okres 12 lat dla celów statystycznych. Przetwarzanie takich danych nie wymaga zgody i nie wpływa na historię kredytową.