Serdecznie zapraszamy do ciekawego świata pożyczek!

Fałszywe sztabki złota – jak je rozpoznać?

Ludzi inwestujących w złoto w tej chwili nie brakuje. Co za tym idzie – nie brakuje także tych, którzy próbują ich naciągnąć i oszukać.

W Wielkiej Brytanii jakiś czas temu ujawniono fałszerstwo sztabek złota.

Podróbki były właściwie nie do wykrycia, ponieważ ich wnętrze wypełniano metalem o prawie takiej samej gęstości jak złoto. Mimo to fałszerzy wydała dwu gramowa różnica w wadze.

Jak dochodziło do fałszowania sztabek?

W oryginalnych sztabkach wywiercano otwory wypełniane wolframem. Taka sztabka przechodziła badania spektrometrem. Inwencja twórcza oszustów wciąż ewoluuje, dlatego dobrze jest wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas kupowania złota, żeby nie dać się naciągnąć.

Najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach. Wieść, że sprzedawane przez kogoś złoto jest nie do końca prawdziwe rozchodzi się bardzo szybko i wtajemniczeni niemal zawsze są dobrze poinformowani. Niedoświadczony inwestor ma raczej nikłe szanse na sprawdzenie sztabki w stu procentach. Pozostaje tylko zachowanie czujności.

Wiadomo, że kiedy coś jest zbyt tanie, nie może być dobrej jakości – w tym przypadku – to w pełni prawdziwe stwierdzenie. Kupujmy więc od pewnych sprzedawców, posiadających nieskazitelną opinię.

Warto też przed zakupem zadać sprzedającemu kilka dokładniejszych pytań. Specjaliści z USA i Wielkiej Brytanii przypuszczają, że znaczna część zasobów tego kruszca na świecie może być w jakiś sposób sfałszowana.

Jak na ten moment najskuteczniejszą metodą wykrywania podróbek jest wykorzystanie spektrometru oraz ultrasonografu – urządzenia, które świetnie znane jest w medycynie.