Serdecznie zapraszamy do ciekawego świata pożyczek!

9 złotych reguł kupna złota

CHCESZ KUPIĆ ZŁOTO? Oto dziewięć punktów wskazujących, co musisz mieć na uwadze – lista przedstawiona na poświęconej złotu konferencji „Investor’s Chronicle”, która miała miejsce w listopadzie 2009 w siedzibie Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

1. Nie trzymaj go w domu, a w każdym razie nie więcej niż kilka monet

Historia przepełniona jest smutnymi kolejami ludzi, którzy obawiali się w swoich czasach ekonomicznej zapaści i mieli rację, że w tej sytuacji, by się chronić, kupili złoto, ale popełnili błąd trzymając je „w domu”. Kiedy potrzebowali je na coś wymienić, nie mogli uwolnić jego wartości, ponieważ złoto stało się kontrabandą.
Pomyśl o Zimbabwe (dziś), Argentynie (2001), Jugosławii (1990), Wietnamie i Kambodży (lata 70. XX wieku), nazistowskich Niemczech (lata 30. XX wieku), Stanach Zjednoczonych (1933), Rosji (1917). Złoto zabezpiecza Twoje bogactwo, kiedy jest przechowywane w godnym zaufania kraju. Kiedy sądzisz, że rozsądnie byłoby kupić złoto, znaczy to, że mało prawdopodobne, że takim jest w tym momencie Twój kraj.

2. Kupuj złoto w standardzie „Good Delivery” a nie w monetach czy małych sztabkach – zaoszczędzisz 6-10%

Najlepsze złoto na świecie (o stwierdzonej zawartości złota czystego 99,5% lub więcej, przy czym rozlicza się wyłącznie złoto czyste, tj. masa brutto sztaby pomnożona przez czystość) obejmuje solidna jak skała struktura trwale gwarantująca jego jakość i to właśnie najlepsze złoto jest wbrew pozorom najtańsze. To za nie uzyskuje się też najlepsze ceny w momencie sprzedaży. To wszystko dlatego, że „Good Delivery” to standard właściwy rynkowi spot, który charakteryzuje się nieprawdopodobnie większa płynnością niż rynek monet.

3. Przechowuj złoto jako alokowane w skarbcu, nie w banku

Bank będzie na wszelkie sposoby przekonywał Cię do złota niealokowanego, ponieważ to pozwoli bankowi finansować Twoim złotem jego własną rezerwę płynności. Jest to dla banków tak atrakcyjne, że to właśnie stanowi powód, dlaczego do przechowywania złota niealokowanego zniechęcają tak wysokimi opłatami. Tak więc nie przechowuj złota w banku. Przechowuj w pełni alokowane i ubezpieczone złoto w profesjonalnym, akredytowanym skarbcu. Oni nie mają wymogu rezerwy płynności, nie mają więc motywacji by obciążać przechowywanie alokowane nadmiernymi opłatami.

Opłata za przechowywanie „hurtowe” (dużych ilości) wynosi w takim skarbcu (z wliczonym już weń ubezpieczeniem) 0,1% wartości złota rocznie. W banku będzie to zazwyczaj wielokrotnie więcej. W BullionVault ta opłata wynosi 0,12% rocznie (minimum 4$ miesięcznie).

4. Bezpośredni tytuł własności i przechowywanie za granicą

Nie daj się złapać w pułapkę funduszu powierniczego czy skarbca pod nietrafioną jurysdykcją. Nie zapominaj o tym, że istnieją różnego rodzaju kontrole rynków wymiany walut. W okresie ekonomicznego napięcia, niemal na pewno będziesz mógł wciąż podróżować (jeśli będzie Cię stać na bilet), by podjąć złoto fizycznie ze skarbca za granicą i zrealizować jego wartość poza kontrolą Twojego państwa. Oto dlaczego bezpośrednie posiadanie przechowywanego za granicą złota sprawdza się lepiej niż wejście w fundusz powierniczy. Pośrednictwo umowy powierniczej mogłoby poskutkować zablokowaniem całego złota przez kraj, w którym fundusz został ustanowiony.

5. Unikaj certyfikatów. Nalegaj, by publikowano listy sztab

Są dwa ważne problemy z certyfikatami na złoto. Po pierwsze złoto stanowi tam punkt wyjścia dla operacji sekurytyzacji, co oznacza, że tym, co posiadasz, jest nie tyle złoto, co sam certyfikat, a jego wystawca staje pomiędzy Tobą a złotem, co oznacza, że problem z funduszy powierniczych powraca. Złoto jest dobrem materialnym, namacalnym, nie potrzebuje więc całego tego skomplikowanego opakowania sekurytyzacji. Możesz po prostu najzwyczajniej je posiadać, bez włączania w Twoje prawo własności nikogo innego.

Drugi problem z certyfikatami jest taki, że nie ma sposobu, by mieć pewność, ile certyfikatów zostało tak naprawdę wydrukowanych, co stanowi zagrożenie dla Twojego stanu posiadania. Nowoczesna technologia może tutaj pomóc, umożliwiając Ci internetowy dostęp do rejestru wszystkich posiadaczy złota. BullionVault to jedyny na świecie custodian, który publikuje – każdego dnia – listy sztab uzgodnione ze stanem posiadania wszystkich indywidualnych klientów. Nasz centralny rejestr precyzuje, kto ile posiada, co eliminuje możliwość podwójnego księgowania. Jakąkolwiek metodę inwestycji wybierzesz, upewnij się, że Twój metal przechowywany jest w sposób zidentyfikowany z Tobą.

6. Upewnij się, że zapisy księgowe są poddawane audytowi zewnętrznemu

Chcesz, żeby to audytor a nie dostawca usługi ostatecznie potwierdził poprawność prowadzenia zapisów własności. Żeby jakość i ilość złota została zweryfikowana przez wyspecjalizowanego probiercę.

7. Zastanów się, jak odpowiedzieć na kryzys

Czy masz możliwość błyskawicznej zmiany lokalizacji lub szybkiego transportu do innego kraju? Kryzysy finansowe wybuchają z nieprawdopodobną prędkością. Złoto posiadane za pośrednictwem instrumentu, który podlega obrotowi na giełdzie (jak fundusze ETF) nie jest szczególnie mobilne. Zazwyczaj wchodzi w grę tylko jeden skarbiec (pod jedną jurysdykcją), w którym przechowywane jest całe złoto danego funduszu. Problem polega na tym, że obrót poza tą jurysdykcją wymaga trzydniowego giełdowego okresu rozliczenia, dopiero po upływie którego Twój broker wyśle Ci pieniądze, co pewnie też wydarzy się z poślizgiem.

Znacznie bezpieczniej dla Ciebie byłoby, gdybyś mógł albo natychmiast sprzedać złoto w jednym miejscu i kupić w drugim, albo zlecić jego fizyczny transport. Jedno i drugie jest bardzo łatwe w BullionVault. Pierwszej rzeczy możesz dokonać po prostu online. Drugie korzysta z tego, że operator skarbców, z których korzysta BullionVault, rutynowo przewozi złoto z miejsca na miejsce na skalę międzynarodową. Transport może zostać przeprowadzony w taki sposób, że złoto nie opuści nawet rąk tego samego operatora skarbców, co czyni to znacznie prostszym i tańszym do szybkiego zorganizowania.

8. Prawo do podjęcia złota celem jego prywatnego przechowywania

Jeśli wybierzesz niskie koszty, płynność i bezpieczeństwo przechowywania w odpowiednim miejscu, powinieneś także zachować prawo do podjęcia całości swojego złota ze skarbca. Wszyscy klienci BullionVault mają prawo wzięcia złota w swoje prywatne przechowanie. Każdy gram złota naszych klientów jest stale przechowywany w skarbcu i w każdej chwili dostępny.

9. Płynność – szukaj możliwości dokonywania transakcji 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę; nie polegaj na tylko jednym kontrahencie.

Złoto różni się od rynku akcji. Większość akcji zmienia właściciela tylko w godzinach funkcjonowania lokalnych rynków. Złoto tymczasem podlega obrotowi przez cały czas. Ruchy cen odbywają się przez całą dobę, bo w godzinach kiedy otwarte są najpierw rynki azjatyckie, następnie europejskie a potem amerykańskie. Ty też powinieneś więc mieć możliwość działać o każdej porze. Potrzebujesz więc otwartej platformy rynkowej, która pozostaje czynna bez ustanku.

BullionVault jest obecnie jedynym rynkiem złota na świecie, który jest otwarty 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W BullionVault użytkownicy oferują także własne ceny. Na rynku transakcji między sobą dokonują więc tysiące stron, z których każda może zwracać się do Ciebie i do których i Ty możesz się zwrócić oferując własną cenę.

System oparty na tylko jednym możliwym kontrahencie, przeciwnie, daje Ci możliwość odsprzedaży jedynie podmiotowi zarządzającemu całym programem inwestycyjnym. To usuwa z pola widzenia konkurencję i pozwala dostarczycielowi usługi rozszerzać spread. Podczas gdy wolna konkurencja cenowa redukuje koszt spreadu.